Obserwatorium

slajd3Obserwatorium astronomiczne, to pomieszczenia w których prezentowane są wystawy tematyczne poświęcone np. Janowi Heweliuszowi – gdańskiemu astronomowi,  Mirosławowi  Hermaszewskiemu – pierwszemu polakowi w kosmosie. Na ekspozycje związane z tematem astronomii i Kosmosu składają się zbiory książek i czasopism poświęconych zagadnieniom poznawania Wszechświata. Znaczki pocztowe, medale, monety i różnorodne numizmaty czy gadżety upamiętniają postaci i wydarzenia związane z kosmosem.

„Kosmiczni przybysze”, to ponad 150 okazów różnorodnych meteorytów z całego świata. Ekspozycja ukazuje różnorodność meteorytów, podzielonych na podstawowe grupy: żelazne, kamienne i żelazno-kamienne. Każdy meteoryt ma swoją historię. Nazwy określają miejsce znalezienia jak również upadku kosmicznego wędrowcy.

Sercem obserwatorium jest umieszczony w kopule teleskop zwierciadlany o średnicy 12 cali. Prosta konstrukcja montażu Dobsona i świetne parametry zwierciadła, pozwalają prowadzić wspaniałe obserwacje nocnego nieba! Niezapomniane wrażenie robią na oglądających pierścienie Saturna, pasy chmur na Jowiszu czy oglądanie poszczególnych kraterów na Księżycu!

Dla zainteresowanych przygotowane zostało tzw. „pole meteorytowe”, na którym przy pomocy wykrywacza metali można odnaleźć kawałek prawdziwego meteorytu. Znalazca otrzymuje go na własność wraz z certyfikatem autentyczności.